SU ARITMA CİHAZI ALIRKEN 3 ŞEYE BAKINIZ!

 • Hangi TEKNOLOJİ
 • Hangi MODEL
 • Hangi FİRMA

En tercih edilen yöntem,kullanan bir tanıdığınızdan fikir almaktır. Önemlidir elbet ama daha profesyonel bir araştırma için yeterli değildir.

Özellikle içme suyu ihtiyacınız için arıtma sistemi alırken ,çevrenizden veya satıcılardan aldığınız birçok birbirini tutmayan tavsiyeler, kafanızı karıştıracaktır. Söylenenlerin bazıları doğru ,bazıları ise bilimsel verilere dayalı olmayan kulaktan duyma eksik veya yanlış bilgilerdir. Hiç kafanız karışmasın. Sırf nasıl bir arıtma sistemi alacağını bilemeyen birçok tüketici ,dezavantajlarını bile bile hazır su almaya devam etmektedir. Su arıtma cihazı nasıl araştırılır? Size en yalın anlatımla yukarıda üç başlıkla topladığımız  “teknoloji,model ve firma “ bazında en  doğru şekilde aktaralım…

1-HANGİ TEKNOLOJİ İYİDİR?

Evinizde ve işyerinizde içme suyu üretimi için tercih etmeniz gereken arıtma teknolojisi kesinlikle Reverse Osmosis (Ters Ozmoz) olmalıdır. (Gerekçeleri web sayfamızın ana ekranında ilgili bölümde aktarılmıştır.)

2-HANGİ MODEL DAHA UYGUN?

Model seçiminde aşağıdaki unsurlara dikket etmenizde fayda vardır;

 1. Kasa tipi modelinin seçimine dikkat ediniz.(Detaylar,altta açıklanmıştır.)
 2. Yedek parçası bulunan ve ekonomik olan  marka/model tercih ediniz.
 3. Bulunduğunuz bölgede,yetkili servisi olan bir marka/model olmalıdır.
 4. Mümkünse uzun süreli garantiye sahip bir marka/model seçiniz.
 5. Filtre sayısının fazla olması cihazın kalitesini arttırmaz.
 6. Şebeke su basıncı 3 barın altındaysa pompalı model kullanılmalıdır.
 7. İçme suyuna uyumlu kaliteli malzeme ve ekipmanlardan  yapılmış bir model olmalıdır. Kullanılan filtrelerin hammaddesi kaliteli olmalıdır.

Tezgah Altı Modeller :

 • Kasa tipine göre “açık veya  kapalı”olmak üzere  ikiye ayrılır.
 • Çok  fonksiyonel kullanıma sahip olduğu için en tercih edilen modellerdir. Çünkü sadece  içme suyu için değil, yemek yapımı,buz üretimi,çay-kahve makinalarının kullanımı,sebze/meyve yıkama,ütü/buhar makinası için su alma gibi kullanımlara elverişlidir.Çünkü üretim suyu kullanımı tezgah üstünde ayrıca cihaza özel kurulan  küçük bir bataryadan yapıldığı için az önce sayılan işlemler diğer modellere oranla daha pratik yapılabilir.
 • Tüm tezgah altı modellerde 2 farklı tip  filtre kullanılır:
 • Geleneksel Açık Filtreler :Sektöre ilk giren açık tip filtrelerdir. Housing kabı denilen kavanoz benzeri bir kap içinde bulunur.Filtre değişim esnasında housing kabı bir anahtar yardımıyla açılır, içine yeni açık filtre takılır,anahtar ile housing kabı kapatılır.
 • Antibakteriyel Filtreler:Sıcak hava koşullarına  geleneksel filtrelere göre daha  dayanıklı olup “inline filtreler” diye adlandırılır.Filtre ve filtre kabı bir bütün halinde birbirine yapışmış gibi durduğu için, filtre içinde bekleyen su miktarı minimum düzeyde olup dolayısıyla bakteri tutma riski minimum seviyededir. Filtre değişiminde somun bağlantı yerinden açılır,değiştirilir ve eskisi atılır.
 • Kapalı kasa modellerde çoğunlukla sistemde üretilen suyu depolayan “tank” cihazın kasasının  içinde olur ve böylelikle tezgah altında az yer kaplar. Evin hanımı tezgah altında az yer kaplayan model tercih eder. Bu modeller kapalı bir kutu içinde , bilgisayar kasasına benzer şekle sahiptir ve üstüne bazı eşyaları koymaya müsait raf gibi kullanım avantajı da vardır. Kapalı kasalı cihazlar ,açık kasalı modellere göre biraz daha pahalıdır. Antibakteriyel filtreler kullanılır.(Halen az da olsa kimi kapalı  kasa modellerde geleneksel tip filtreler kullanılır.)
 • Açık kasalı modellerin(geleneksel modeller) hepsinde kullanılan  tank, sistemin dışındadır.Piyasaya ilk sürülen modellerdir. Açık kasa modellerin tamamında geleneksel filtreler kullanılır.

Tezgah Üstü Modeller :

 • Mutfak tezgahının altında değil,üstünde duran modeldir.
 • Şebeke suyundan  hat alma işlemi yine aynı şekilde tezgah altından olur.
 • Cihazda üretilen çıkış suyunu almak için ayrıca tezgah üstünde bir delik açarak tezgah üstü çeşme takılmaz, kendinden çeşmesi vardır.
 • Depolanmış temiz su haznesi tezgah altı modellere göre daha küçüktür.
 • Yemek için tencereye su  almak, sebze meyve yıkamak,sürahiye su doldurmak gibi işlemleri yapmak için çeşme altında yeterli alan olmayabilir.Bu ihtiyaçları karşılamak için tezgah altı modelleri tercih etmek uygun olur.

Sebil Arıtma Modelleri :

 • Üretilen temiz suyu aynı anda soğutulmuş olarak tüketmek isteyenler için tasarlanmış su arıtma modelleridir.
 •  Genel anlamda bilinen ‘Sebil Arıtma Modelleri’“   3 tiptir. 3. model olan “SebilBox” sadece firmamıza özel tasarımdır.
  1. “Kendinden Arıtmalı Sebil Arıtma” 
  2. “Sebil Üstü Aparatlı Sebil Arıtma”
  3. SebilBox
   • NASAWATER’ın tasarladığı “SebilBox” modeli  sadece  NASAWATER  tarafından siz tüketicilere arz edilir. Su sebilinin  yan tarafına monte edilen ‘Sebilbox Arıtma Sistemi’ ile yerden kazanç, ekonomik çözüm,tasarım şıklığı gibi artılar ön plana çıkar.

3-HANGİ FİRMADAN ALAYIM ?

 • Servis altyapısına bakın : Satışın yanında “kendi bünyesinde”servis ekibi olan firma olmasına dikkat ediniz. Servis ekibi firmaya dışarıdan taşeron hizmet veriyorsa iletişim ve hizmette aksaklık olabilir.Servis ekibi hijyen kurallarına dikkat etmelidir.( Galoş kullanımı, günlük sakal traşı ,servis esnasında hijyene özen göstererek iş yapması gibi…) Servis ekibinin kullandığı bir ticari araç olması, düzgün bir takım çantası olması,ekipmanlarının  donanımlı olması önemlidir.  
 • Ürün bakımını hatırlatan firmayı tercih edin: Günlük koşuşturmamız sebebiyle filtre bakımlarını hatırlamak zor olabiliyor. Bu sebeple ürünü satın aldıktan sonra mutlaka takip edip hatırlatan bir müşteri hizmetleri birimi olmalıdır.Bu takibi firmamız bilgisayar üzerinden  “Pusula Müşteri Takip Programı” ile yapmaktadır.
 • Personellerin iletişimine bakın: Nazik ,pozitif iletişim kuran ,çözüm odaklı hareket eden personellere sahip firmayı tercih edin.
 • Kurumsal bir firma tercih edin: Satış,servis,müşteri hizmetleri,yönetim gibi birimleri olan bir firma tercih edin.Sektörde genelde firma sahipleri hem satış,hem montaj ,hem satış sonrası hizmet/bakım işlerini tek kişi üzerinden yürüttüğü için hizmette aksamalar ,iletişimde zorluklar yaşanabiliyor. Yaşadığınız ilde ulaşabileceğiniz sabit bir mağazası/dükkanı olan,bu noktada tamir bakım işlerini yürütebileceği bir atölyesi olan ,aktif kullanılan bir web sayfası olan, sabit telefonu olan, arıza durumunda ulaşabileceğiniz bir müşteri temsilcisi olan bir firma tercih edin.
 • Firma geçmişini araştırın: Yeni kurulmuş bir firma yanlış olur diyemeyiz ama geçmişi olan bir firma olması tecrübeli olduğunu gösterir.
 • Firma referanslarını inceleyin: Özellikle kurumsal referanslarını web sayfasından veya birebir sorguda inceleyin.
 • Uzun Süreli Ürün Garantisi Veren Firma Tercih Edin:  Satın alacağınız ürünler arasında aynı özelliklere sahip iki üründen biri örneğin 2 yıl, diğeri 10 yıl garantili ise elbette 10 yıl garantili ürünü tercih ediniz.Hatta arada biraz fiyat farkı olsa bile 10 yıl garantili modeli tercih etmek akıllıca olur. Çünkü zaman içinde cihazın filtrelerinin  haricinde yıpranan bazı küçük parçalarını değiştirmek için yedek parça ve işçilik maliyeti çıkacaktır. Buna rağmen bu teknoloji hazır suya rağmen her zaman daha karlı ve daha sağlıklıdır.
Menü
Whatsapp Hattı